Hej Dzieciaki, a właściwie: HEJ RODZICE!

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś nad znaczeniem słowa ZABAWA?

Nad tym, czym jest ZABAWA?

ZABAWA jest podstawową formą aktywności dziecka ale nie tylko dziecka, przecież my dorośli też nadal potrafimy się bawić no, może już w trochę innej formie.

Gdybyśmy teraz zagrali w kalambury i hasłem do przedstawienia w formie graficznej byłoby słowo “zabawa” co by znalazło się na Twoim rysunku?

ZABAWA jest terminem używanym tak dowolnie, że jego rzeczywiste znaczenie mogłoby zostać z łatwością zagubione. W rzeczywistości zabawa oznacza każdą czynność, którą wykonuje się dla przyjemności, bez względu na końcowy jej efekt. Warunkiem udanej zabawy jest dobrowolne do niej przystąpienie, a nie pod wpływem przymusu.

Przyglądając się obecnym czasom, temu w jakim szalonym pędzie teraz wszyscy żyją,  jak postęp wymusza skupienie się na osiąganiu celów, często zatraciliśmy się w tej codziennej gonitwie zapominając o fundamentach rozwoju naszych dzieci.

To właśnie ZABAWA daje najmocniejsze podwaliny do radzenia sobie w dorosłym życiu.

Poprzez zabawę, dzieci pobudzają swoją wyobraźnię. Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, że wszystko co nas otacza jest wytworem ludzkiej wyobraźni? Przecież ktoś musiał sobie najpierw wyobrazić np samochód czy rower żeby skupić się nad jego wytworzeniem. Wiesz, że najwięksi geniusze, którzy w olbrzymim stopniu przyczynili się do gwałtownego rozwoju gospodarki tacy jak: Alessandro Volta (elektryczność), Thomas Alva Edison (żarówka), Carl Friedrich Benz (samochód) i setki innych pochodzili z ubogich domów? Dzięki ograniczonym możliwościom finansowym rodziców, dzieci były poniekąd zmuszone do nieograniczonego aktywowania swojej wyobraźni w czasie zabaw. Ich jedynymi przedmiotami dającymi upust dziecięcej kreatywności i radości było to co znaleźli na podwórku. Kij, kamień, karton czy nawet worek stawały się podstawą do stworzenia nowej zabawy. Nie dostali nic “na tacy” ich wyobraźnia nie miała żadnych granic.

Poza wyobraźnią ZABAWA jest podstawą nauki. 

Już dawno psychologowie potwierdzili zbawienny wpływ zabawy na przyswajanie nowych wiadomości i umiejętności. W trakcie zabawy, jesteśmy w stanie przekazać mnóstwo wiedzy, wartości, umiejętności społecznych, uczuć, a przede wszystkim kształtować dziecka umysł i emocje. Zabawa wnosi do procesu kształcenia swobodę i nieograniczone możliwości.

Nie sposób jest pominąć jej terapeutyczny wpływ w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych dziecka. W trakcie zabawy, dziecko ma sposobność uwolnienia się od dręczących je napięć i emocji, uczy się też wyrażania swoich uczuć i rozwiązywać swoje problemy.

Dla dziecka zabawa jest  zamkniętą rzeczywistością, rozgrywającą się we własnej przestrzeni, starannie oddzielonej od reszty „normalnego” życia.

Długo mogłabym jeszcze opisywać jaka jest rola zabawy w rozwoju dziecka ale chodzi mi również o skupienie się na roli rodzica w zabawach dzieci. 

I dlatego w tym miejscu “zawołam”: HEJ RODZICU! 

Czy zdajesz sobie sprawę jak olbrzymią rolę pełni w zabawie z dzieckiem Twoja osoba?

Ale o tym w następnym wpisie 🙂